Пауль Целан. Лист до Еріха Айнгорна

Київ, 1 липня 1944 р.

Любий Еріху,

я прибув на два дні до Києва («командировка») і радію з нагоди написати тобі листа, який швидко дійде до тебе.

Твої батьки здорові, Еріху, я розмовляв з ними перед тим, як приїхати сюди. Це дуже багато, Еріху, ти не можеш уявити собі, як це багато.

Моїх батьків розстріляли німці. У Краснопольці над Бугом.

Еріху, ах Еріху.

Любий Еріху, де зараз Таня Адлер?

Я знаю тільки […], що вона жива, але де вона? Напиши їй, Еріху, що я живий, що я прошу її написати мені. На мою стару адресу. Багато чого хочеться розповісти. Ти так багато побачив. Я пережив тільки приниження й порожнечу, безмежну порожнечу. Можливо, тобі вдасться повернутися додому. Конрад Деліґдіш повернувся.

Фрау Альпер, наша добра фрау Альпер, померла… Ґерта зараз у Чернівцях.

Еріху, прошу тебе, напиши Тані, або, можливо, краще зателеграфуй.

Де Еріка, її мати нічого не знає про неї.

Я обіймаю тебе, Еріху,

Твій старий

Пауль

Переклад з німецької Петра Рихла

In: Paul Celan – Erich Einhorn. Einhorn: du weißt um die Steine… Briefwechsel. Herausgegeben und kommentiert von Marina Dmitrieva-Einhorn. Berlin: Friedenauer Presse 1999, S. 3.

Примітки:

Батькам  Еріха Айнгорна, Розе и Мозесу Айнгорнам  вдалося уникнути  депортації. Вони жили в Чернівцях до смерті Мозеса Айнгорна у 1960 р., а потім Роза Айнгорн перїхала у Москву, до сина. Вона померла у 1971 р.

Таня Адлер (Штейнберг) – близька подруга Целана. Під час війни вона виїхала до Росії, там вийшла заміж, потім з сином вернулася у Чернівці, а у 70-і рр. эмігрувала до Ізраілю. Померла у 1994 р.

Ерих Айнгорн у 1941 р. Разом зі студентами Чернівецького університету був евакуйований спочатку у Ставропіль, а потім у Ош, у Киргизії. В травні 1944 р. він приїхав у Ростов-на-Дону й вступив на Історичний факультет Ростовського університету. Там, вірогідно, він й отримав цкй лист. В вересні 1944 р. його призвали в армію, й він служив військовим перекладачем: з липня 1945 по березень 1946 р. – у Німеччині, з березня 1946-го по січень 1949-го – в Австрії.

Конрад Делігдіш – друг Пауля Целана. Як і Еріх Айнгорн, він був серед багатьох студентів Чернівецького університету евакуйований до Росії, але вже влітку1944 р. повернувся у Чернівці, одружився з Гертою Альпер й емігрував разом з нею у США.

В домі фрау Альпер, двох її синів й дочки Герти збирався у 1938-1939 рр. гурток молоді, до якого входив Пауль Анчель (Целан) й Ерік Айнгорн. Після приходу німців Герта й її батьки були депортовані до Трансністрїї, де фрау Альпер померла від тифу.

Еріка Бретшнайдер, подруга Еріха Айнгорна, загинула під час війни.

на головну